İş kazası ve meslek hastalığında katılım payı alınmayacak!

mesleki deri hastaligiAK Parti Eskişehir İşçi Komisyonu Başkanı Ali Karademir, Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında, iş kazasına uğrayanlardan, meslek hastalığına yakalanan sigortalılardan katılım payı alınmayacağını bildirdi.

AK Parti İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Karademir, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikleri değerlendirdi.

Sağlık Uygulama Tebliği’nde sigortalılar lehine birçok konuda önemli iyileştirmeler yapıldığını ifade eden Karademir, şunları kaydetti:

“Sigortalıların yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple ya da işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel, ruhsal özürlülük halleri olarak tanımlanan meslek hastalıkları tespit edilenlerin sevkli halinde ödenen yol paralarının ödenmesi kolaylaştırıldı. Daha önce ikinci basamak sağlık kurumlarından alabildikleri sevkleri artık birinci basamak sağlık kurumlarından da alınabilecek. Bu durumda aile hekimleri meslek hastalıklarında kontrol için sevk verebilecek. Ayrıca kronik hastalıklar nedeniyle ilaç kullanan hastalar üç aylık kullanım için ilaç alabiliyorken, artık doktora gitmeden sadece eczaneye giderek ikinci üç aylık dozlarını alabilecekler. İş kazasına uğrayanlardan, meslek hastalığına yakalanan sigortalılardan katılım payı alınmayacak.”

kaynak: gazete5.com

 

Yorum Yapın

(Lütfen, yukarıdaki karakterleri yandaki kutuya yazınız)