Triklosan

Triklosan hakkında kaynaklar, yazılar, haberler, yorumlar…

1 Comment

 1. TRİKLOSAN KULLANIMDAN KALKIYOR ( http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/08/16/yazilar/tip-yazilari/bisfenol-a-bpa/triklosan-kullanimdan-kalkiyor/ )

  Triklosan isimli antibakteriyel kimyasalın sabun, diş macunu, tıraş losyonu, deodorant gibi günlük hayatta çok sık kullanılan ürünlerden mutlaka çıkarılması gerektiğini çoktandır yazıyorum.

  Dün de bu maddenin hem kalp hem iskelet kaslarındaki iletiyi ciddi ölçüde azalttığını gösteren önemli bir araştırma yayınlanmış ve bu vesile ile bu görüşümü tekrarlamıştım.

  Bugün, dünyanın en büyük kişisel bakım ürünleri imalâtçılarından Johnson & Johnson, 2015 senesinden itibaren insan sağlığına zararları olduğu sürülen kimyasal maddeleri artık kullanmayacağını bildirdi.

  Alerjilerden kanserlere, diyabete, üreme, cinsel fonksiyon ve hormon bozukluklarına kadar pek çok sağlık riskleri olan bu kimyasallar içinde ?triklosan? da bulunuyor.

  Firma, ürünleri FDA standartlarına uygun olmasına ve hiçbir kanuni zorunluluğu bulunmamasına rağmen böyle bir karar almasında Çevre Çalışma Grubu ve 175 kamu yararına çalışan örgüt tarafından kurulan ?Güvenli Kozmetik Kampanyası? nın faaliyetleri ve baskıları etkili oldu.

  Triklosan dışında Johnson & Johnson tarafından kara listeye alınan maddeler içinde dioxan, formaldehit, paraben, fitalatlar ve özellikle parfümlerde bulunan pek çok kimyasal da var.

  Firma, daha önce 2010 senesinden bu yana formaldehit salgılayan kimyasallar ihtiva eden ürünlerini yüzde 33 ve içinde dioxan bulunanları da yüzde 74 oranında azalttığını açıklamıştı.

  Aslında bu hamlenin altında yatan bir gerçek var: Johnson & Johnson 2009? dan beri içlerinde Tylenol, Motrin, Benadryl ve Mylanta gibi çok tanınanların da bulunduğu 30? dan fazla ürününü geri çekerek uğradığı prestij kaybını telafi etmek istiyor.

  Gene aynı firmanın kalça protezlerinden toksik metallerin kana sızdığı ve bunların enfeksiyon ve başka sağlık problemlerine yol açtığı da söz konusu olmuştu.

  Triklosanın zararlı etkileri

  Suda bulunan klorla reaksiyona girerek kanserojen olan kloroform ve dioksine dönüşebiliyor
  Antibiyotiklere dirençli mikropların gelişime yol açabiliyor
  Hormon bozucu etkileri var (özellikle tiroit ve seks hormonları)
  Bağışıklığı ve beyinde hücre sinyallerini olumsuz etkiliyor
  Egzama gibi alerjik hastalıklara sebep olabiliyor
  Hem kalp hem iskelet kaslarnın fonksiyonlarını bozuyor

  Gelelim neticeye

  Johnson & Johnson? un aldığı kararın diğer firmalar tarafından da dikkate alınmaması artık mümkün değil.

  Çok yakında birçok firma bu kimyasalları kullanmayacaklarını bildirmeye başlayacaktır.

  Bu karar, bilinçli ve yılmaz tüketicilerin bir zaferidir!

  Bu ürünleri daha çok kullanan kadınlarımıza sesleniyorum: Kendiniz ve özellikle de çocuklarınız için kullandığınız her türlü sabun, şampuan, losyon, diş macunu gibi ürünlerde triklosan bulunup bulunmadığını kontrol edin ve olanlardan uzak durun.

  KAYNAK: http://www.usatoday.com/money/industries/retail/story/2012-08-15/johnson-and-johnson-chemicals/57065286/1

Yorum Yapın

(Lütfen, yukarıdaki karakterleri yandaki kutuya yazınız)